Rumianek jest rośliną rosnącą na obszarze całej Europy. Ma bardzo małe wymagania glebowe i można go spotkać niemal wszędzie: przy drogach, w rowach, w lesie, na łąkach i polach uprawnych.
Chociaż rumianek jest łatwo dostępny w stanie dzikim, wielu pasjonatów zielarstwa hoduje go w przydomowych ogródkach.
Roślina lubi słoneczne rabaty i nie ma żadnych specjalnych wymagań. Jego rozpoznawalną przez wszystkich cechą jest charakterystyczny aromat.
Zioło jest rośliną jednoroczną, dorastającą do ok. 50cm. Wysiew nasion przeprowadza się bezpośrednio do gruntu i nie przysypuje ziemią tak, aby nasiona miały dostęp do promieni słonecznych.
Rumianek kwitnie przez cały okres letni. Ma kwiaty z białymi, drobnymi płatkami i żółtym środkiem. Kwiaty zbiera się zanim całkowicie rozkwitną i wykorzystuje w medycynie naturalnej.
W ziołolecznictwie, rumianek jest jedną z najbardziej znanych roślin. Stosuje się go przy problemach z trawieniem, chorobach oczu, przeziębieniach. Napary z rumianku używa się wewnętrznie na niestrawność i wzdęcia oraz zewnętrznie dla poprawy kondycji włosów.
Na szeroką skalę rumianek wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym, jako składnik kremów, toników, szamponów i balsamów.