Dziurawiec zwyczajny jest rośliną powszechnie występującą w Polsce i całej Europie. Zwykle rośnie w lasach, na łąkach oraz miedzach. Jego wysokość dochodzi do ok. 80 cm.
Dziurawiec jest kwiatem miododajnym. Hodując go w ogródku trzeba liczyć się z licznymi odwiedzinami pszczół. W rolnictwie dziurawiec uważany jest za chwast. Zjedzony przez krowy może zabarwić mleko.
Zastosowanie w medycynie naturalnej
W początkowym okresie kwitnienia zbierane są kwiaty, które mają zastosowanie w ziołolecznictwie. Po zbiorach kwiaty dziurawca zwyczajnego są suszone i wykorzystywane do przygotowania herbatek, kremów i olejów.
Dziurawiec jest używany przede wszystkim w łagodzeniu objawów depresji oraz jako preparat przeciwbólowy.
Dziurawiec zwyczajny – roślina ozdobna
Jako roślina ozdobna dziurawiec ciekawie zaprezentuje się w ogrodach naturalistycznych o wiejskim charakterze. Dziurawiec wymaga gleby lekkiej, przepuszczalnej z domieszką piasku. W polskich warunkach klimatycznych jest całkowicie mrozoodporny.
Zakwita przed 25 czerwca, dlatego często nazywany jest zielem świętego Jana. Żółte kwiatki ozdabiają roślinę przez całe lato.
Dziurawiec zwyczajny może rosnąć na bardzo nasłonecznionych miejscach, najlepiej w towarzystwie innych kolorowych bylin.